Gamemast
Northgard Rehber
Ana sayfa » İçerikler » Rehber » Northgard Rehber (Türkçe)

Northgard Rehber (Türkçe)

Northgard Türkçe Rehber

Northgard Rehber

Daha öncelerde Northgard inceleme videosunu ve detaylı şekilde puanlamasını sizlere sunmuştuk. Şimdi ise sıra en çok istenilen konulardan biri olan Northgard rehber ile tekrar sizlerleyiz. Northgard bildiğiniz üzere çok tatlı grafiklere ve oldukça da bağlayıcı mekaniklere sahip, gelecek vaad eden bir strateji oyunu. Northgard rehber yazımızda tüm sorunlara çare ve tüm anlaşmazlıklara anlam olacağız sayın oyuncular, yazımızı takip edin ve eksiksiz okumaya bakın. Genellikle Northgard rehber yazımızda, Northgard nasıl oynanır, northgard türkçe rehber, northgard inceleme gibi konuların hepsini sizlere gösterdik.

Northgard Türkçe

Yeni Başlayanlar İçin Genel Bilgilendirme;

Öncelikle Northgard rehber yazımızın en önemli kısmını en başa koymak istedim. Yeni oyuncular ve oyunun mantığını tam kavrayamamışlar bu bilgilendirme kısmını okuyarak temel mantığı rahatlıkla anlayabilirler. Şimdi size oyunun genel işleyişinden, köylülerden, mevsim sisteminden, harita özelliklerinden ve birkaç konudan daha bahsedeceğim. Eğer bunları zaten biliyorsanız işinize yarayacak bölüme gidebilirsiniz. Northgard rehber içeriğimizi beğendiğiniz veya eleştiride bulunacağınız takdirde yorumlar bölümünde fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Oyun genel olarak bir strateji oyununda bulunması gereken tüm ögeleri barındırıyor. Başlangıçta multiplayer veya single player seçeneklerinden birini seçerek oyuna başlıyorsunuz. 3 adet zorluk ve 4 adet farklı klan bulunuyor. Bu klanların her birinin kendine has oyun içi avantajları mevcut, bunları klanlar alt başlığı altında detaylıca inceleyebilirsiniz. Oyunu kazanmak için kazanma koşullarından birini yerine getirmelisiniz. 4 adet kazanma koşulu bulunuyor ve bunları yine aynı şekilde aşağılarda ki kazanma koşulları alt başlığı altında net bir şekilde inceleyebilirsiniz.


Northgard Rehber Bilinmesi Gerekenler;

Northgard Türkçe

– Köylüler, İşçiler ve Askerler

Başlangıçta 3 – 5 arası köylü ile oyuna başlarsınız ve bu belirli bir süre içerisinde sürekli artar. Eğer belirli bir noktada tıkandı ise House yani Ev yapılarınız yetersizdir daha fazla kurmanız gerekir. Köylüler yiyecek yani Food toplarlar. Fakat nasıl başka bir birime dönüştüreceğiniz bazı oyuncular için tam bir muammadır. Eğer bir köylüyü bir Oduncu yapmak istiyorsanız, bir Woodcutter’s Lodge denilen binadan inşa etmelisiniz ve köylünüz seçili iken Woodcutter’s Lodge’a sağ tıklamalısınız. Böylece köylü bir Woodcutter birimine dönüşecek ve odun toplamaya başlıyacaktır. Aynı şekilde bir asker yaratmak istiyorsanız asker binasına köylüyü yönlendirin. Oyunda her zaman nüfüsunuzu geliştirmeye ve daha çok köylü edinmeye bakın. Köylülerinizi bol tutun ve koruyun.

– Askeriye ve Savaş

Oyunda asker sahibi olmak gerek düşmanlardan korunmak olsun gerekse tarafsız yaratık saldırılarına karşı hazırlıklı olma konusunda son derece gereklidir. Askerler köylü birimlerinin kışlalara yönlendirilmesi ile oluşurlar. Yaklaşık 5 – 7 arası asker birimi çeşidi bulunmakta, bu birimleri aşağıda detaylıca anlatacağız. Eğer asker birimlerini ve özelliklerini merak ediyorsanız ilgili alt başlığa gidebilirsiniz.

– Mevsimler

Oyunda bir mevsim sistemi bulunmaktadır. Sol alt kısımda ki minimap üzerinde mevsim barı bulunur ve bu bar size ne kadar zaman sonra kış veya yaz geleceğini gösterir. Yaz mevsimi oldukça rahattır ve hiçbir sıkıntı çıkarmaz. Sizin yaz mevsiminde yapmanız gereken şey kışa hazırlanmaktır. Kış geldiği zaman üretim oldukça yavaşlar ve tüketim artar, bu nedenle sürekli Food yani Yiyecek ve Wood yani Odun’da bir azalma olur. Kışa yaklaşmaya yakın oldukça fazla yiyecek ve odun depolamanız çok önemlidir. Aksi halde odun yakamayan köylüleriniz soğuktan hasta olur ve birçoğu ölür, yada açlıktan can verirler.

– Discover (Keşif) Sistemi

Keşif sistemi dediğimiz hadisede, oyuna başladığımız zaman tüm map size kapalı görünür. Sadece Ana binanızın bulunduğu toprak parçasını görebilir ve içinde hareket edebilirsiniz. Sadece bir köylünüzü Scout isimli birime dönüştürerek diğer bölgeleri keşfedebilirsiniz. Scout ile karanlık bölgeye sağ tıkladıktan bir süre sonra bölge açılır ve artık bölgeyi görebilir veya içinde hareket edebilirsiniz. Fakat bina inşa edemezsiniz. Bunun için bölgeyi kolonize etmeniz gerekir, bunun için gerekli bilgiler alt başlıkta.

– Kolonize Etme (Ele Geçirme)

Oyuna başlangıçta sahip olduğunuz bir toprak arazisine 4 veya 5 adet bina inşa edebilirsiniz. Bu 4 – 5 adet bina ile köyünüzün büyüyüp gelişmesi imkansızdır, farklı bölgeleri kolonize ederek çok daha fazla bina kurabilir ve köyünüzü geliştirebilirsiniz. Bölgeyi kolonize edebilmek için öncelikle görmeniz yani keşfetmeniz gerekir, keşiften sonra bölgenin üstüne tıklayarak bir miktar Food yiyecek karşılığında bölgenin sahibi olabilirsiniz. Fakat dikkat edin eğer bölgede tarafsız bir yaratık var ise öldürmeden o bölgeyi alamazsınız.

– Harita ve Bölgeler

Oyun içinde ki haritada birçok tarafsız yaratık ve düşman birimi bulunur. Tüm tarafsız yaratıkların bir spawn noktası vardır, örneğin Wolf – Wolf Cave gibi. Harita oldukça büyüktür ve bir sürü antik öğe barındırmaktadır.


Northgard Rehberi Kaynaklar Nasıl Kazanılır;

Northgard Rehberi

Food Yiyecek (Food) – Diğer kaynakları üreten bir birime dönüştürmediğiniz takdirde köylüler her zaman yiyecek üretiler. Hayatta kalmak için daima yiyeceğe ihtiyaç vardır. Başka bölgeleri kolonize etmek için yiyecek harcanır. Ayrıca oyunda kış mevsimi geldiği zaman yiyecek yavaş toplanır ve hızlı tüketilir. Yani kışa girmeden önce bol stok yapmakta fayda var.

Happiness Mutluluk (Happiness) – Köylülerin istedikleri şeyler belirten bir ekran mevcut. Bunlara uyduğunuz zaman mutlular ve üretim hızlı bir şekilde devam eder. Fakat uymadığınız taktirde mutluluk düşer ve tüm üretim yavaşlar. Eğer köylülerinizi bir anda mutlu etmek isterseniz bir miktar Food Food karşılığında köyde ziyafet verebilirsiniz.

Wood Odun (Wood) – Odun tüm binaları inşaa etmek için gerekli malzemedir ve oldukça önemlidir. Woodcutter’s Lodge denilen yapıda yetiştirilen oduncular sayesinde toplanır. Ayrıca kış geldiği zaman ateş yakmak için oldukça fazla kullanılır. Bu nedenle Food ile aynı şekilde bolca stok yapılmalıdır.

Kröwns Para (Kröwns) – Sahip olduğunuz para birimi Kröwns’dür. Bu para ile istediğiniz kaynağı pazar olarak kurduğunuz yapıdan satın alabilirsiniz. Ayrıca Kröwns askeriyede de oldukça fazla kullanılır. Sağlam bir ordu için sağlamda bir para gereklidir. Son olarak Huginn and Muninn klanı diğer klanlardan farklı olarak kolonize işlemini para ile gerçekleştirebilir.

Stone Taş (Stone) – Binaları geliştirmek yani upgrade etmek için kullanılır. Taş madeni bulunan bölgelere Mine inşa edilmesi ile toplanılır.

Iron Demir (İron) – Güçlü silahlar üretmek ve daha iyi araçlar yapmak için kullanılır. Demir madeni bulunan bölgelere Mine inşa edilmesi ile toplanılır.

Lore Bilgi (Lore) – Lore sayesinde Lore Point kazanırız ve pasif skill ağacından yeni geliştirmeler açabiliriz. Aşağıda bu konudan detaylı olarak bahsedilecek. Bölgelerde ki Lore öğelerine Loremaster yerleştirme ile kazanılır.

Fame Şöhret (Fame) – Şöhret geliştirerek, klanların kendine özel bonusları açılabilir, oyun kazanılabilir ve ünvan sahibi olunabilir.

Fame Şöhret (Fame) Kazanmak

 • 250 Fame – Wyvern öldürmek.
 • 100 Fame – Jötnar’a yardım etmek veya öldürmek.
 • 80 Fame – Başka bir oyuncuyu öldürmek.
 • 50 Fame – Altar of Kings inşa etmek.
 • 30 Fame – Draugr Tombs yok etmek.
 • 20 Fame – Wolves Caves yok etmek.
 • 20 Fame – Yeni bir bölge kolonize etmek.
 • 20 Fame – Ziyafet yemeği vermek.
 • 20 Fame – Yapı geliştirmek.
 • 15 Fame – Lore keşfetmek.
 • 10 Fame – Alan yağmalamak.

Northgard Klanlar;

Northgard rehber yazımızın en önemli kısmı Northgard klanlar kısmı tabii ki. Bu bölümde klanları inceleyebilir ve başlangıç bonuslar, fame bonusları gibi özelliklerine bakabilirsiniz.

1. Fenrir Klanı ve Özellikleri

Northgard Fenrir

Fenrir klanı oyunda ki asker klanı diyebiliriz. Eğer vahşi ve savaşçı bir kabile olmak istiyorsanız veya kişiliğiniz bunu yansıtıyorsa Fenrir klanı tam size göre.

Başlangıç Bonusları

 • Warrior denilen asker birimlerinin yürüyüş hızları fazladır.
 • Asker birimleri %30 daha az yiyecek tüketirler.
 • Haritada ki kurtları ve ayıları öldürmek yiyecek et sağlar.
  • (Kurtlar 30 Et) (Kahverengi Ayılar 150 Et)

Şöhret Bonusları

 • 200 Fame Fame; Askerler sahip olunan bölgelerin dışındayken %20’lik bir saldırı artışı kazanır.
 • 500 Fame Fame; Berserker denilen asker birimi bölgeleri ücretsiz olarak kolonize edebilir.

2. Eikthyrnir Klanı ve Özellikleri

Northgard Eikthyrnir

Daha çok şehirleşme yönünde seçimlerde daha mantıklı olan, ticaret açısından birkaç özelliği bulunan Eikthyrnir klanı. Extra yiyecek, para ve odun gibi bazı avantajları mevcuttur.

Başlangıç Bonusları

 • Askerlerin vuruşları az da olsa fazladır.
 • Warrior denilen asker birimlerinin yürüyüş hızları fazladır.
 • Asker birimleri %30 daha az yiyecek tüketirler.
 • Haritada ki kurtları ve ayıları öldürmek yiyecek et sağlar.
  • (Kurtlar 30 Et) (Kahverengi Ayılar 150 Et)

Şöhret Bonusları

 • 200 Fame Fame; +150 Food Yiyecek, Wood Odun, Kröwns Kröwns yani Para ve +10 Stone Taş kazanırsınız.
 • 500 Fame Fame; Yükseltilmiş binalar ek olarak %10’luk bir ek üretim bonusu kazanır.

3. Heidrun Klanı ve Özellikleri

Northgard Heidrun

Hayatta kalma yani survival odaklı, kışları ve zor koşulları diğer klanlara kıyasla bir nebze daha kolay geçiren dayanıklı Heidrun klanı. Az yiyecek tüketimi gibi bir takım başlangıç özellikleri mavcuttur.

Başlangıç Bonusları

 • 2 Keçi sahibi olarak başlanır ve Sheepfold kurulabilir.
  • Sheepfold: İçine koyduğunuz her keçi +3 Food yani Yiyecek üretir. 80 Oduna kurulabilir.
 • Tüm birimler %5 daha az Yiyecek tüketir.

Şöhret Bonusları

 • 200 Fame Fame; Köylülerinizin mutluluğunu arttırmak için verdiğiniz ziyafet yemekleri %30 daha az yiyecek harcar.
 • 500 Fame Fame; Köylülerin verimliliği artması için 2 adet bedava araç gereç (Tool) kazanırsınız.

4. Huginn and Muninn Klanı ve Özellikleri

Northgard Huginn Muninn

Huginn and Muninn klanı ticaret ve keşif konularında diğer klanlara göre çok daha avantajlı bir klandır.

Başlangıç Bonusları

 • Kolonize edilmemiş bölgeler Food Food yerine, Kröwns Kröwns yani para ile kolonize edilebilir.
 • Harbor denilen deniz kıyısı inşası ile yeni bölgeler keşfedebilir. Paralı askerler tutup saldırabilir.

Şöhret Bonusları

 • 200 Fame Fame; Anında 2 adet köylü kazanırsınız.
 • 500 Fame Fame; Harbor’dan paralı asker kiralayabilir ve askerleri kıyılara gönderebilirsiniz.

Northgard Kazanma Koşulları;

Northgard Oyun Kazanma

Northgard’da oynamış olduğunuz oyunu kazanmak yani bitirmek istiyorsanız eğer bu 4 şekilde mevcut. Aşağıda listelediğim kazanma koşullarından birini rakiplerinizden önce yerine getirdiğiniz taktirde oyunu kazanmış oluyorsunuz.

Domination

Tüm klanlara karşı savaştaki gücünüzü ortaya koyarak askeri bir zafer kazanın.

– Domination Kazanma Koşulları

 • Oyunda ki diğer tüm klanları yok etmek.

Fame

Yeterli miktarda şöhret kazanın ve Kral ünvanına sahip olun.

– Fame Kazanma Koşulları

 • 12 Bölge kontrol etmek.
 • 1000 Fame Fame yani Şöhret sahibi olmak.
 • Altar of Kings yapısı inşa etmek.

Trade

Oyunda ki en yüksek zenginliğe ve paraya sahip olarak diğer oyuncuları alt edin.

– Trade Kazanma Koşulları

Wisdom

Oyunda ki en bilge ve kutsal kişi olun, diğer oyuncuları zekanız ve sahip olduğunuz dinsel bilgiler ile alt edin.

– Wisdom Kazanma Koşulları

 • 4 tane kutsanmış tanrı yadigarı elinizde bulundurmak.
 • 4 tane aktif Lore Loremaster bulundurmak.

Askeriye ve Savaşçı Birimler

Northgard rehberi yazımızın tabii ki en önemli kısımlarından biri oyunda ki askeriye sistemi, kışlalar, asker birimleri ve savaşlar. Öncelikle askeriye sisteminin nasıl işlediğini ve ne gibi şeyleri barındırdığını net bir şekilde anlatacağım. Sonrasında ise oyun içerisinde bulunan asker birimlerinin özellikleri ile beraber sizlerle paylaşacağım.

Northgard Askerler

Öncelikle söylemek gerekirse askerler yada savaşçılarınız da diyebiliriz, diğer klan saldırılarıdan korunmak veya tarafsız yaratık saldırılarından korunmak adına oldukça önemlidir. Bunun dışında oyun kazanma koşullarından biri olan Domination için de askeriyenizin oldukça gelişmesi gerekir. Asker konusunda en başarılı klanımız Fenrir klanıdır. Northgard rehber, askerler konusu diğerlerine göre oldukça önemlidir.

Askerler kışla inşa ederek ve kışlanın içine bir köylü göndererek elde edilir. 3 farklı kışla çeşidi bulunmaktadır ve bu kışlalardan farklı çeşit askerler oluşur. Ayrıca Warrior kışlasından para karşılığında sadece 1 adet bulundurabileceğiniz ve aşırı şekilde güçlü olan Warchief birimini çıkartabilirsiniz. Şimdi sizlere tüm asker çeşitlerinden ve özelliklerinden bahsedeyim.

Asker Çeşitleri;

1. Warrior

Warrior birimi standart asker birimidir. Ortalama bir cana ve ortalama bir saldırı gücüne sahiptir. Düşmanlar ile yakın çatışmada iyi birimlerdir.

 • Saldırı Gücü – 10 Saldırı Gücü
 • Can – 50 Can
 • Eğitim Bedeli – 20 Kröwns + 5 Kröwns

2. Axe Thrower

Axe Thrower biriminin en büyük özelliği mesafeli saldırıdır. Ön tarafta çarpışan Warrior birimlerinin arkasında düşmanın işini bitirir. Fakat canı diğer birimlere göre biraz daha düşüktür.

 • Saldırı Gücü – 11 Saldırı Gücü
 • Can – 35 Can
 • Eğitim Bedeli – 30 Kröwns + 5 Kröwns

3. Shield Bearer

Shield Bearer birimi Warrior ve Axe Thrower birimlerine kıyasla oldukça zayıf bir saldırı gücüne sahip olsa da oldukça fazla cana sahiptir. Buda onu oldukça dayanıklı yaparak ön saflar için vazgeçilemez bir seçenek haline getiriyor.

 • Saldırı Gücü – 6 Saldırı Gücü
 • Can – 75 Can
 • Eğitim Bedeli – 30 Kröwns + 5 Kröwns

4. Warchief

Warchief birimi diğer askeri birimlere göre çok daha güçlüdür ve her savaşta muhakkak bulunması gerekir. Kışladan altın ve demir karşılığında köylü harcamadan çıkarılabilir fakat bu birimden sadece 1 adet sahip olabilirsiniz. Öldüğü taktirde bir süre sonrasında tekrardan para ve demir ile çıkarılabilir.

 • Saldırı Gücü – 15 Saldırı Gücü
 • Can – 150 Can
 • Eğitim Bedeli – 150 Kröwns 5 Iron 

5. Berserker

Berserker birimi sadece Fenrir klanına özel güçlü bir birimdir. Sadece belirli koşullar yerine getirildiğinde oluşturulabilir ve normal Warchief’e göre oldukça güçlüdür. Can olarak aynı olsa da nerdeyse 2 katı bir saldırı gücüne sahiptir.

 • Saldırı Gücü – 27 Saldırı Gücü
 • Can – 150 Can
 • Eğitim Bedeli – 150 Kröwns 5 Iron 

Northgard Binalar ve Yapılar

Northgard rehberimizin son kısmına geldik sayın okurlar, binaları da uzun uzadıya anlatma isterdim fakat bu sadece gereksiz bir doldurma olacak o yüzden kısa olarak açıklayıp işinize yarayacak binaları söyleyeceğim. Geri kalanını sizde oyun içinde rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Northgard

Öncelikle bir genel bilgi vererek başlayalım. Binalar her zaman odun karşılığında inşa edilir. Bu nedenle oyuna ilk başladığınız zaman öncelikle kurmanız gereken binalardan biride Woodcuter’s Lodge‘dur. Bu bina köylülerinizi oduncu birime dönüştürerek odun toplamanıza yarayacaktır. Bunun dışında başlangıçta Scout binanızda kesinlikle bulunmalıdır. Scout başka yerleri keşfederken bir yandan da odun ve yiyecek stoğu yapmalı ve sürekli gelişmelisiniz.

En önemlisi olarak tabii ki bolca ev kurmalısınız. Evler nüfus sınırınızı +5 arttırır. Nüfusunuz sürekli artmalı ve gelişmelisiniz, oyunun temel noktası burda. O zaman hemen size işinize yarayacak ve anlaması zor binalardan bahsedeyim.

– Trading Post:

Trading Post sayesinde diğer oyunculara elinizdeki fazla kaynakları pahalı fiyattan satarak oldukça fazla para kazanırsınız. Eğer çok fazla kaynağınız bulunuyor ve Kröwns Kröwn sıkıntısı çekiyorsanız bu yapıyı kesinlikle kurmalısınız. Fakat kurduktan sonra diğer klanlar ile ticaret anlaşması yapmayı beklemelisiniz.

– Healer’s Hut:

Healer’s Hut ile saldırıya uğramış köylülerinize ve savaştan çıkmış askerlerinize şifa konusunda yardımcı olabiliyorsunuz. Eğer köylüleriniz canları az dolaşırlarsa bir süre sonunda mutlulukları düşer, bu nedenle Healer’s Hut kurmalı ve en az bir tane Healer barındırmalısınız. Eğer çok savaşçı bir yapıda iseniz bu daha fazla olabilir.

– Food Silo:

Belirli bir miktarda Food yani yiyecek stoklayabildiğiniz için, kışlar bazen sıkıntılı geçebilir. Bu nedenle Food Silo kurmalı ve yiyecek stok limitinizi arttırmalısınız.

– Marketplace:

Marketplace sayesinde eksik olan kaynaklarınızı Kröwns Kröwn karşılığı satın alabilirsiniz. Ayrıca köylünüzü Marketplace sayesinde bir tüccara dönüştürebilirsiniz, bu tüccar size saniyede +2 Kröwns Kröwn kazandırır.

– Altar of Kings:

Demir ve Taş haricinde her kaynağa saniyede +2 sağlar. Oldukça faydalı bir yapıdır. Bunların dışında Şöhret ile oyun kazanma koşulları arasında bu binayı bulundurmak zorunludur.


Northgard Türkçe Rehber

Bu Northgard Rehber yazımızda kısaca sizlere oyunun tüm sistemlerinden ve inceliklerinden bahsettik. Oyun Shiro Games tarafından çıkarılan ve son derece zevkli bir oyun, sizi kendine bağlıyor ve sıkıcı değil. Çok aşırı şekilde hardcore oynanmasada şimdilik gayet vakit harcanacak bir oyun diyebiliriz. İnternette aradığımız zaman Northgard rehberi isimli hiçbir kaynak bulamadık ve sizler için bir Northgard türkçe rehber yazısı oluşturmaya karar verdik. Umarız ki bu Northgard rehber yazımız sizler için faydalı olmuştur. Eğer eksiklik veya yanlışlık görüyorsanız bize yorumlar kısmından yazabilirsiniz. Aynı şekilde oyun hakkında bir sorunuz varsa da yorumlar kısmında sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Northgard İnceleme

Malesef ki Northgard Türkiye topluluğu ne yazık ki çok az ve bu nedenle Northgard türkçe rehber çok sınırlı sayıda bulunuyor. fakat biz gelişeceğini ve popülerleşeceğini düşünüyoruz. İlerleyen zamanlarda Northgard rehber yazımıza öğretici diğer meseleleride ekleyeceğiz, yazımızı sık kullanılanlara ekleyip takipte kalabilirsiniz. Ayrıca sitede ki diğer Northgard İnceleme yazımızı da ziyaret etmeyi unutmayın. Burda Northgard rehberi yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız, herkese iyi oyunlar dileriz.

Ahmet Şenyiğit

Birbirinden farklı bir çok çeşit oyun oynayarak büyüdüm. RPG ve CCG oyunları oynamak en büyük zevklerimden biridir ayrıca büyük Tolkien ve World of Warcraft hayranıyım. Kendi sitem olan Gamemast.com adresinde sizler için en kaliteli içeriği sunmak amacı ile buralardayım.

Gamemast Reklam Alanı