Gamemast
Ana sayfa » İçerikler » Overwatch » Overwatch Profesyonel Ligi ile Zengin Olun

Overwatch Profesyonel Ligi ile Zengin Olun

e-Spora olan ilginin gün geçtikçe artması yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. League of Legends, CS: Go, Dota 2 ve Overwatch gibi e-Sporun öncü oyunları, kazandığı ve kazandırdığı paralarla göz dolduruyor. Geçtiğimiz sene düzenlenen Lol Dünya Şampiyonası 2016’nın toplam ödülü 4 milyon doları geçmişti.

Bu durumu fırsata çevirmek isteyen Blizzard, geçtiğimiz aylarda profesyonel bir lig kuracağını açıklamıştı. Overwatch’un oyuncu kitlesinin sürekli artması ve e-Sporun gelişmesi Blizzard yönetiminin bu konuda adım atmasına olanak sağladı.

Birçok oyunun bu şekilde düzenlediği profesyonel ligler bulunuyor. Hatta profesyonel liglerin bölgelere bile ayrıldığını söyleyebiliriz. Ama Blizzard’ın yapmaya çalıştığı profesyonel lig sistemi bunlardan biraz farklı. Overwatch’un profesyonel ligine katılmak için çok büyük miktarda bir yatırım yapmak gerekiyor. En az 7-8 milyon doları gözden çıkartmak gerekiyor. Böyle bir yatırımı profesyonel takımların yapma ihtimali oldukça düşük. Zaten Blizzard’da bu ligi takımlar için değil, yatırımcılar için düzenledi.

Bu şekilde bir takım oluşturma hakkına sahip olan yatırımcılar transfer sezonunda Overwatch oynayan oyuncuları takımına transfer edebilir. Bu sayede keşfedilmemiş oyuncular keşfedilecek ve daha rekabetçi bir lig ortamı oluşacaktır. Ama takımlar transfer yaparken bazı şartları yerine getirmek zorunda. Tamamen oyuncunun hakkını korumaya yönelik olan bu şartlar, ligin ne kadar kaliteli olacağının da kanıtı aslında.

Takımların yerine getirmesi gereken şartlar şunlardır:

  • Oyuncularla yıllık sözleşme üzerinden anlaşılacak
  • Oyuncuların sözleşme ücreti yıllık 50 bin dolardan az olmayacak
  • Oyuncuların sağlık sigortaları ve bireysel emeklilik planları takımlar tarafından yapılacak
  • Başarılı olan takımlar, oyunculara belirli bir prim ödemesi yapacak

Bu maddelerle birlikte oyunculara muhteşem haklar sağlayan Overwatch yönetimi, ligin diğer liglerden daha da kaliteli ve profesyonel olmasını istediğini açık açık dile getirdi. Zaten gelişmekte olan e-Spora bu şekilde bir lig sistemi getirmeyi planlayan Blizzard, e-Spora çok farklı bir bakış açısı getirecekmiş gibi duruyor.

Oğuzhan Dağ

Online arena oyunlarında başarılı olma konusunda sıkıntılar yaşasa da vazgeçmeyen bir e-Spor hayranı

Gamemast Reklam Alanı