Gamemast
Ana sayfa » İçerikler » Overwatch » Overwatch’un Ceza Sistemi Değişiyor Mu?

Overwatch’un Ceza Sistemi Değişiyor Mu?

Blizzard Entertainment’ın sevilen oyunu Overwatch, son zamanlarda oyuncularına keyifsiz anlar yaşatıyor. Hile kullanım oranlarının artması bu huzursuzluğun temel sebeplerinden biri. Bunun yanına oyun huzurunu bozan hareketler yapan oyuncularda eklenince Overwatch’ın tadı tuzu kalmadı. Bu duruma uzun süredir sessiz kalan Blizzard, gözünü kararttı. Resmi siteden yapılan açıklamaya göre oyun huzurunu bozan ve hile kullanan oyuncuları karanlık günler bekliyor.

Online arena oyunlarının popüler olduğu şu dönemde, çıktığı günden beri muhteşem bir ivme yakalamayı başaran Overwatch, oyuncu sayısının artmasıyla birlikte bazı sorunlarla karşılaşmaya başladı. Çevrim içi oyunların en büyük problemlerinden biri olan hile, Overwatch’da da etkisini hissettirmeye başladı. Neredeyse 2 oyundan birine gelen hileciler yüzünden oyuncuların, oyunu oynama isteği kalmadı. Raporlama sisteminin yeterince iyi çalışmadığını savunan oyuncular, bu sistemin daha katı kurallarla yapılandırılmasını istiyordu.

Raporlama sistemi oyunculara çok fazla çok fazla şans tanıyor, ceza vermekten kaçınıyordu. Çünkü oyuncu kaybetmekten korkuyordu. Bu durum kötü davranışlar sergileyen oyunculara ekstra güven sağlıyordu. Ama artık o ılımlı ceza politikası çok katı bir hale dönüşüyor. Blizzard tarafından yapılan resmi açıklamaya göre artık oyuncuların gözlerinin yaşına bakılmayacak.

Daha öncede birkaç kez güncellenen ceza sistemi oyuncuların istediği verimi ne yazık ki veremedi. Bu kez durumun farklı olduğu dile getiren Overwatch yönetimi, raporlanan oyuncuların son derece dikkatli bir şekilde inceleneceğini duyurdu. Yani hile kullanan veya oyunun huzurunu bozacak davranışlar sergileyen oyuncular, cezalandırmadan kaçamayacak. Yaptığı davranışa göre aşamalı bir şekilde artacak olan cezaların, oyuncu davranışlarında düzelmelere yol açacağı tahmin ediliyor.

Aslında ceza sistemi tam olarak değişmiyor. Verilen cezalar önceki cezalarla aynı ama cezaların uygulanma katılığı değişiyor. Oyuncuları kötü davranış sergilemekten uzaklaştırmak için verilecek olan uyarı cezaları, aşamalı olarak artacak ve  hesaplar kalıcı olarak yasaklanabilecek.

Oğuzhan Dağ

Online arena oyunlarında başarılı olma konusunda sıkıntılar yaşasa da vazgeçmeyen bir e-Spor hayranı

Gamemast Reklam Alanı