Gamemast
Ana sayfa » İçerikler » Genel » Railroad Corporation Rehberi – Erken Erişimde Neler Var?

Railroad Corporation Rehberi – Erken Erişimde Neler Var?

Oyun dünyasında, farklı yapımları görmeye ihtiyacımız var. Evet, çok iddialı FPS oyunları, yeni MOBA oyunları, Battle Royale türleri görüyoruz ancak bir süre sonra bu oyunların etkisini kaybetmeye başladığını da biliyoruz. Zaten oyun dünyasının yapısı da bu. Sürekli farklı yapımları görmeye alıştık ve farklı türden yapımların gelmesini bekliyoruz. Bu noktada son temsilcilerden birisi de Railroad Corporation oyunu oldu. Merak eden oyuncular için Railroad Corporation Rehberi hazırlayarak, oyunun tam olarak ne olduğundan ve neler sunduğundan söz edeceğiz.

Railroad Corporation Rehberi için detaylara geçmeden önce mini bir hatırlatma yapalım. Railroad Corporation, şu an için erken erişim oyunu. Oyunu indirip oynamak mümkün ancak oyun geliştirme aşaması devam eden bir yapım.

Yani henüz yeni geliştirmeler tamamlanmış değil. Oynadığınız yapımın daha iyi bir hal aldığını ve çok daha önemli özelliklerin güncelleme olarak sunulduğunu görmek mümkün olabilir.

Bunlar için erken erişim sürecinde yapılacak olan geliştirmeleri takip etmek gerekiyor. Oyunun final sürümü yayınlandığı zaman, yazımızda da bahsettiğimiz bazı özelliklerin değişebileceğini belirtelim. Özellikle oynanış yapısı ve içerik zenginlikleri bakımından değişiklikler yaşanabilir.

Railroad Corporation Nasıl Bir Oyun?

Öncelikle Railroad Corporation oyununun yapısından söz etmek gerekiyor. Başta dediğimiz gibi farklı oyunlardan biriyle karşı karşıyayız. Standart bir yapıya sahip olmasa da genel olarak strateji oyunu türünde bir yapımla karşı karşıya olunduğunu söylemek yanlış olmaz.

Amacınız, en iyi şekilde demiryolu alt yapısını oluşturmak ve oluşturduğunu alt yapıyla beraber en güçlü demiryolu şirketlerinden biri olmak.

Railroad Corporation Rehberi

Sadece demiryolu hatları oluşturmuyorsunuz. Bunun yanında demiryollarının yönetimi de size veriliyor. Ayrıca trenler için de seçim sizde.

Kısacası genel olarak bir tren hattı kuruyorsunuz ve bu tren hattını da en iyi şekilde yönetmeye çalışıyorsunuz. Oyunun genel yapısında böyle bakıldığı zaman farklı bir oynanış söz konusu. Hem oyun yapısı farklı hem de oynanış yapısı farklı. Bir o kadar da eğlenceli bir oyun söz konusu.

Railroad Corporation Demiryolu Kurulumu ve Firma Seçimleri

Burada detaylara geçmeden önce yine bir paylaşım yapalım. Başta söylediğimiz gibi Railroad Corporation şu an için erken erişim oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Haliyle oyunu satın alan kullanıcılar için tam anlamıyla her şey sunuldu ya da tüm yenilikler tamamlandı demek yanlış olur.

Hatalar zaman içerisinde giderilecektir ve beklenen yenilikler geri dönüşlere göre yapılacaktır. Bu kısımlarda oldukça önemli farklılıklar olması bekleniyor.

Railroad Corporation Rehberi

Erken erişim durumunu bir kenara bırakacak olursak, oyunda ilk dikkat edilmesi gereken nokta firma yapısı. Diğer Tycoon oyunlarında olduğu gibi firma yapısının belli bir alan ile sınırlı kaldığını düşünmeyin.

Railroad Corporation oyununda, firmanın tüm kurulumu size kalıyor. Sadece belli başlı raylar kurarak mini bir kontrol sağlamıyorsunuz. Rayların nasıl kurulması gerektiği, rayların hangi konumda olması gerektiği, firmanın nasıl yönetileceği ve hatta trenlerin nasıl olacağı gibi konuları da size kalıyor.

Özellikle bu oyunda tren seçimlerine dikkat etmek gerekiyor. Otomatik olarak sunulan tren seçimleri yerine, trenlerinizi tüm özelliklerine kadar sizin belirlemeniz lazım. Dönemin en iyi şartlarına göre trenler oluşturmanız lazım ve hemen her durumu göz önüne almanız gerekiyor.

Railroad Corporation Rehberi

Eğer bulunduğunuz arazide çok fazla rampa yukarı yol varsa, bu durumda trenlerinizde ilk dikkat edeceğiniz nokta yükün hafif olması ve tren gücünün yüksek olması olacak. Genel olarak tren performansını ve en ufak ayrıntıya kadar sizin seçmeniz gerekiyor. Sizin yapacağınız seçimler doğrultusunda özellikler belli oluyor.

Ekonomiye Dikkat

Erken erişim aşamasında en çok dikkat çeken firmaların ekonomileri. Oyun sırasında çok önemsenmeyen bir detay olarak karşımıza çıkıyor ancak mutlaka ekonominizi de düzenli olarak kontrol etmeniz gerekiyor. Firmanın çeşitli durumlardan etkilenebiliyor ve bir anda ekonominiz zor duruma düşebiliyor.

Bu nedenle Railroad Corporation Rehberi yazımızda ekonomiye ayrı bir yer ayırmayı seçtik. Ekonominin düzenli olarak devam etmesi adına işe alımlar yapabiliyor ve bunun için eleman çalıştırabiliyorsunuz. Sadece ekonomi için değil, bunun yanında trenler ve demiryolları için de yeni işçiler alabiliyorsunuz.

Fakat dikkat edeceğiniz ilk detay ekonominiz olacak. Bir anda çok fazla demiryolu yapmak yerine, en kısa mesafelerde en iyi performans ile ulaşım sunacak olan demiryollarını yapmak daha mantıklı olacaktır. Ekonominin güçlenmesiyle beraber daha uzun mesafeler için düzenleme yapılabilir.

SandBox Modu Henüz Yok

Railroad Corporation Rehberi içinde mutlaka söz etmemiz gereken kısımların başında, oyunun sandbox modu geliyor. Şu an için yapımda sandbox modu bulunmuyor. Sandbox modunun yerine, belli bir hikaye düzeni sunulmuş.

Şu an için sunulan senaryoları yerine getirerek ilerlemeye devam ediyorsunuz ancak bu kalıcı değil. Erken erişimin tamamlanmasının ardından sandbox modunun da gelmesi bekleniyor. Eğer sandbox modlarını oynamak istiyorsanız oyunu satın almayın. Erken erişimin bitmesini bekleyin.

Süre Sistemine Dikkat

Yeni oyunun dikkat çeken özelliklerinden birisi de oyunun içerisinde süre sistemi olarak bilinen bir sistem olması. Sunulan hazır hikayeler için belli süre sınırlamaları var. Bu süre içerisinde oyuncuların yolları tamamlaması ve trenleri demiryollarına çıkarması bekleniyor.

Tabii ki süre kısmıyla ilgili olarak da bazı eleştiriler yok değil. Firmanın bu eleştirileri değerlendireceği ve erken erişim sırasında bunun için bazı düzenlemeler yapacağı söyleniyor. Şu an için gelen güncellemelerle beraber süre konusunun biraz daha esnek hale getirildiğini ekleyelim.

Hava Şartlarına Dikkat

Railroad Corporation detaylı bir oyun. Bu nedenle oyunda önemli ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor. Her ne kadar erken erişim olsa da oyunun dikkat çeken özelliklerinden birisi de hava şartları. Trenleri ve demiryollarını oluştururken mutlaka hava şartlarını da göz önüne almanız gerekiyor. Yağmurlu ve yağışlı havalar, trenlerin performansını da doğrudan etkilemekte. Bu gibi havalarda tren motor gücünün artırılması gerekiyor.

Railroad Corporation Rehberi için paylaşımlarımız şimdilik bu kadar iler sınırlı. Erken erişim noktasında bu bilgiler size yeterli olacaktır. Tam sürüm sonrasında yazımıza güncellemeleri ekleyeceğiz.  

İbrahim Kızılırmak

Gamemast Reklam Alanı