Gamemast
Ana sayfa » İçerikler » Haber » Yeni Bir Steam Açığı Ortaya Çıktı

Yeni Bir Steam Açığı Ortaya Çıktı

Oyun dünyasında yer alıp, Steam uygulamasını duymayan yoktur. Valve yapımı, dijital oyun dünyasının en gündemde ve en geniş kapsamlı servislerinden biri olarak biliniyor. Sadece oyunlara ulaşmanızı sağlamayan Steam, aynı zamanda oyunların çoklu oyuncu modlarıyla beraber birbirleriyle mücadele etmesini sağlıyor.

Özellikle çoklu oyuncu desteği sayesinde öne çıkan yapım, şu sıralar ise bambaşka bir konu ile gündemde. Bu kez servisin gündeme gelmesinin nedeni ortaya çıkan güvenlik açığı. Bu kez çok daha ciddi bir sorun söz konusu. Özellikle Windows kullanıcıları için ciddi bir sorun söz konusu.

Steam Açığının Detayları Neler?

Açığın tam olarak detayları konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı ancak ilk tespit edildiği zaman, açığın nasıl bir soruna neden olduğu konusunda bilgiler ortaya çıktı.

Bu noktada yapılan paylaşımlara göre söz konusu açık, Windows işletim sistemini kullanan cihazları etkiliyor. Windows işletim sistemine doğrudan erişim sağlanmasına olanak veren açık, oyun geliştiricilerinin sisteme giriş yapmasını sağlıyor.

Windows işletim sisteminde üst düzey yetkiyi elde etmek mümkün oluyor ve kişinin bilgisayarı hacklenebiliyor. Yaşanan sorun nedeniyle bilgisayarların hacklenme tehlikesiyle karşı karşıya kalınmasına karşın Valve’nin konu hakkında uyarıldığı bilgisi de geliyor. Valve’nin uyarılar sonrasında bir güncelleme yayınladığı da açıklandı.

Steam

Fakat güncellemenin yayınlanmasına rağmen, sorun tamamen giderilmemiş gibi gözüküyor. Güncellemenin yayınlanmasından sonra yine Steam üzerinde bir açık ortaya çıkmış durumda.

Steam üzerinden ortaya çıkan bu açık, oyunlar üzerinden yine Windows işletim sisteminin kullanılmasını ve hacklenmesine neden oluyor.

Söz konusu açığın bir kez daha Valve tarafına bildirildiği de gelen bilgiler arasında. Fakat bu kez yapılan bildirime karşı, Valve herhangi bir güncelleme yayınlamayacaklarını açıklamış durumda. Yani söz konusu açık devam edecek gibi duruyor. Bundan sonraki süreçte herhangi bir güncelleme gelip gelmeyeceği konusunda bir açıklama söz konusu değil.

Muhtemelen Valve, çok ciddi bir güvenlik açığı olmadığını düşünüyor. Haliyle Steam için yeni bir güncelleme gündeme gelmiş değil. Ancak sorunun ne boyutlara ulaşacağı da kesin değil.  

İbrahim Kızılırmak

Gamemast Reklam Alanı